9011 Győr Lehár Ferenc u. 101
Alapítványunk széleskörűen tevékenykedik. Ha meg kéne határozni a fő programunkat akkor az biztos, hogy a sport lenne, azon belül is az Ergométeres Versenyünk, amit minden évben megrendezünk. Ugyanakkor fontos tudni, hogy legalább ekkora erőbedobással dolgozunk párhuzamosan, rengeteg programon, csak hogy a legfontosabbakat megemlítsük: Parasportág támogatás, Paralimpia, Jótékonykodás, Pótvizsga felkészítés, Nyári Táborok, Kézműves foglalkozások, Tréningek.
A ciklikus sportágak, mint az úszás, futás, evezés, kerékpározás stb. mérő gépe, az ergométer. Ezt az emberi teljesítmény mérésére alkalmas eszközt, az evezősök felkészülésük során edzőeszközként használják, versenyszezonban pedig kiegészítésként. A paraevezés, korábbi elnevezése az adaptív evezés, mely a fogyatékkal élő emberek számára kínál sportolási és versenyzési lehetőségeket. A versenyzés meghatározott kategóriákban lehetséges. Ma már nem csak regionális, vagy országos szinten, hanem akár nemzetközi versenyeken is megmérettetheti magát, aki elég erőt érez egy ilyen jellegű kihívás teljesítésében!
Méhecske Alapítvány több mint 15 éve szervez hasonló rendezvényeket országos szinten is. 2008-ban az első „Méhecske Ergométer Versenyen” 24 fogyatékkal élő fiatal vett részt, azóta minden évben egyre növekszik a sportolni vágyó és a versenyre nevezők száma, így ma már 100-130 fő küzd egymással a győzelemért, az érmekért, a helyezésekért. A 2008-as rendezvény óta, több mint 1000 induló mondhatja el, hogy érmet szerzett a Méhecske versenyeken. Vannak olyan fogyatékkal élő sportolók, akik csak az ergométeren tudnak indulni, mivel a szabad vízi evezés nem elérhető számukra az állapotuk, vagy a körülményeik miatt, így mindig kiemelkedő élmény számukra, ha ellátogathatnak a győri métára. Több éven keresztül az Árkád Bevásárlóközpont adott otthont a versenynek, majd a Mobilis Interaktív Kiállítási Központ, 2018-tól pedig az Olimpiai Sportpark biztosítja a helyet a versenyekhez. A versenyzők számára az alapítvány biztosítja a napi étkezést, valamint minden résztvevő díjazásban részesül, hiszen az elismerés számukra nagyon fontos.
Az alapítvány létrehozott egy vándordíjat, melyet minden évben a Magyar Országos Evezős Bajnokság férfi felnőtt (para)futam első helyezettje nyerhet el. A szervezet a sport szervező tevékenységét a Magyar Paralimpiai Bizottsággal és a Magyar Evezős Szövetséggel együttműködve folytatja
A parasport támogatásának ötlete onnan származik, hogy Székely Márta és Székely István saját gyermeküket is megtanították evezni. 2008-ban Székely István edző, heti egy alkalommal, délelőttönként evezni tanította a Bárczi Gusztáv Óvoda, Általános Iskola, Készségfejlesztő Iskola, Kollégium növendékeit, – és még jó néhány fiatalt, aki érintettsége okán az evezésben látta meg a kihívást, vagy akár csak egy kicsit mozogni szeretett volna – mindezt önkéntes alapon. Az országban elsőként – a Magyar Evezős Szövetséggel együtt – életre hívott versenyzési technika, amikor egy egészséges és egy fogyatékkal élő ül egy kétpárevezős (dublo) hajóban. Az egészséges egyensúlyt tart, a fogyatékkal élő pedig evez és ez a felállás, azóta hagyomány lett és ugyanígy versenyeznek a sportolók, a mai napig szabad vízen is. A mozgásukban korlátozott sportolóknak adaptív hajóra (a versenyző egészségügyi problémáit figyelembe vevő speciális kialakítású hajó) van szükségük, hogy versenyezhessenek.
Alapítványunk életében egy nagy mérföldkőnek számított, amikor Lengyel Mónika paraevezősnek – akit szervezetünk támogatott – sikerült kijutnia a 2012. évi londoni paralimpiára melyet nagyon szép eredménnyel zárt, megszerezte a „B” döntő 6. helyét. Evezős versenyekre való felkészüléseinknek előbb Győri Vízügy-Spartacus Evezős Klub adott otthont, majd később a Mosonmagyaróvári Evezős Klub és az Arrabona Evezős Klub. 2015-ben Székely István betegsége miatt, nem tudta tovább folytatni edzői tevékenységét, ezért Lőrincz Krisztina felkészítését a riói paralimpiára egy budapesti klubnak adta át. A felkészítés olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy 2016–ban Rióban, Lőrincz Krisztina a 11. helyen zárt a paralimpián.
Fontosnak tartjuk, hogy az emberek ne csak egy évben egyszer nyissák meg a szívünket (pl. Karácsonykor), hanem az év 365 napján, hiszen segítségre folyamatosan szükség van. Fontos, hogy alapítványunk, egész évben lehetőségeihez mérten támogatja a hátrányos helyzetű családokat. A szervezet és támogatói, az önkéntesek segítségével igyekeznek minél több család életébe egy kis reményt, örömöt csempészni. Az alapítvány támogatásokból, pályázatokból és saját szervezésű gyűjtésekből finanszírozza a költségeket, ezért szívesen fogad tárgyi és anyagi támogatásokat, tartós élelmiszereket, valamint nyitott minden olyan szervezet felé. akik egyetértenek céljaival és együttműködnének közös célok megvalósításában pl. programok… (támogatásukkal segítenék az alapítvány munkáját).
Az ingyenes pótvizsga felkészítő program 2008-tól, immár hagyományként működik Győrben, melyet a Széchenyi István Egyetem és Győr Város Önkormányzata is támogat. Az első évben 14 gyermek vette igénybe a segítséget, de ez a szám, mára már tanévenként 9-10 iskolából 40-50 tanulóra bővült átlagosan. A felkészítő órákon, a tanárok közel 500 tanulónak segítettek a pótvizsga sikeres leküzdésében. A felkészítő órák számára a termeket, jelképes összegért az egyetem bocsájtja rendelkezésre. A tanfolyam jellemzően az 5.-6. évfolyamos tanulóknak szól. Hosszú évek óta 7-8 kíváló pedagógus, 3 hét alatt, 10 napon át, napi 4 órában igyekszik minden tanulót felkészíteni a vizsgákra, matematika, történelem, magyar, biológia és idegen nyelv tárgyakból. Tanulók 92%-a sikeresen veszi az akadályt a pótvizsgákon. Programunk nem csak a hátrányos helyzetű tanulók számára is. A felkészítés során, a gyerekek számára, az alapítvány biztosít tízórait és innivalót, valamint a felkészítés végén tanszercsomagot is kapnak a tanulók. Mindezeket pályázati pénzből és szponzorok segítségévvel tudja finanszírozni a szervezet. A pandémiás intézkedések miatt kialakult otthoni online oktatáshoz, egy támogató vállalat jóvoltából, 12 db laptoppal járult hozzá, hogy rászoruló gyemekek lépést tudjanak tartani a tananyaggal. A következő kitűzött cél, hogy ha az alapítvány több forráshoz jut, akkor már januártól elindíthassa a felkészítő programot, hogy a tanulók elkerülhessék a pótvizsgát.
Az alapítvány 9 és 14 év közötti gyermekeket vár nyári táborokba és sport foglalkozásokra. A kézműves foglalkozások során a gyerekek kiélhetik kreativitásukat, fejleszthetik készségeiket. A programok része arcfestészet, tanösvényi túrák pl. Győrben, a Püspökerdőben, valamint 1 napos kirándulások Győrben és környékén. A táborok végén minden gyermek egy kis ajándékkal és rengeteg élménnyel távozik.
A kézműves foglalkozások az alapítvány iroda helyiségében kialakított kis kreatív sarokban kerülnek megrendezésre, ahol egy képzőművész tanításával és irányításával a résztvevő gyerekek festenek kőre, üvegre és elsajátíthatják a különböző festési technikákat is. Az ilyen alkalmakkor készítik el az önkéntesek – akik 14-90 éves korig szép számban vannak – a karácsonyi vásárra szánt apróságokat. Ezek az ajándéktárgyak varrási, horgolási és festési technikával készülnek. Az elkészült tárgyakat a győri Adventi vásárban adományokért cserébe kínáljuk a segítő szándékú látohatóg számára.
Fontosnak érezzük, hogy a rászoruló családokat ne csak adományokkal és lelkileg támogassuk, de segítsünk hétköznapi teendőik elvégzésében is, például hivatalos dokumentumok és nyomtatványok kitöltésére irányuló vagy az ügyintézéseknél való segítségnyújtásra. Kisebb, 2-6 fős csoportos tréningeket szervezünk, melyeket kiváló szakemberek tartanak. Ilyenek például: Szülő és gyermek közötti konfliktus kezelés, Munkahelyi problémák megoldása, Családi érték megbecsülése, Pénz megbecsülése, értékelés és beosztása.
9011 Győr, Lehár Ferenc u. 101
A Méhecske Közhasznú Alapítvány fogyatékossággal élők és hátrányos helyzetüek számára nyújt segítséget
© 2025 Minden jog fenntartva!